Tatilde ve Seyahatte Dikkat Edilecek Güvenlik Önlemleri

Yaz sezonunun ve bayram tatillerinin arka arkaya gelmesi, elbette seyahat eden kişilerin de sayısını artırdı. Bizler de artan seyahat planlarına yönelik bazı pratik güvenlik önlemlerini bir araya getirdik.

Alacağınız basit ancak etkili yöntemlerin, tatilinizin çok daha keyifli ve güvenli geçmesini sağlayacağını hatırlatmak isteriz. Aşağıdaki bilgiler, Securitas Kişisel Güvenlik Rehberi’nde yer alan bazı pratik bilgilerden derlenmiştir. Rehberin tamamına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz. 

Seyahat Esnasında Alınması Gereken Tedbirler;

Bilindiği üzere, seyahat sırasında insanlar, para, pasaport vb. kıymetli eşyalarını da birlikte taşırlar. Bu nedenle kişi, yolculuk esnasında da tehlikelere açıktır. Yolculuk yapanlar, çevre ve güvenlik hususunda bilgi sahibi olmadıkları mekânlarda dolaşırlarken, sıklıkla yönlerini şaşırmaları vb. sebeplerle daha savunmasız konumdadırlar. Bu bölümde ele alınan hususların göz önünde bulundurulması, yolculuğunuz sırasında güvenliğinizin temin edilmesine yardımcı olacaktır.

Neler yapılmalı?

  • Seyahate çıkmadan önce, gideceğiniz ülkenin güvenlik kurallarını / uygulamalarını ve sağlık tedbirlerini kontrol edin.Seyahat esnasında çanta ve bagajınızı görebileceğiniz bir alanda bulundurun.
  • Pasaportunuzu, uçak biletinizi, paranızı ve seyahat çeklerinizi güvenli bir yerde saklayın. Bunun için özel olarak üretilen bel çantalarını giysinizin altında kullanın.
  • Eğer mümkünse aktarmasız uçuşları tercih edin. Havaalanlarındaki güvenli olmayan halka açık bölgelerde geçireceğiniz zamanı en aza indirin. Bilet ve bagaj işlemlerinin kontrolünde çok zaman kaybetmeden güvenli bölgeye geçin.
  • Yurt dışı seyahatlerinde, yardıma ihtiyacınız olduğunda, buunduğunuz ülkenin dilinde kendinizi/yardım istediğinizi ifade edebilecek birkaç kelime, cümle öğrenin. Tehlikeli bir durumla karşılaştığınız takdirde neler yapabileceğinizi önceden planlayın.Para, anahtar ve diğer kıymetli eşyalarınızı potansiyel hırsızların dikkatini çekecek şekilde taşımayın.

Aklınız Evinizde Kalmasın;

Seyahat öncesinde evinizde alacağınız birkaç önlem de seyahatiniz sırasında aklınızın evde kalmamasına yardımcı olacaktır.

Neler Yapmalı?

  • Tatil öncesi belki de yapmanız gereken ilk şeylerden biri, evinizi 24 saat izlenebilen bir elektronik güvenlik sistemi ile donatmak. Bu sayede her nerede olursanız olun, sensörlerin, kameraların ve operatörlerin yanı başınızda olduğunu bilecek, nerede olursanız olun evinizin güven içerisinde olduğundan emin olacaksınız.
  • Evde kasanız varsa, burada yüklü miktarda para ve ziynet eşyası bulundurmadığınızdan emin olun. Gerekli şeyleri banka kasalarına koyun.
  • Çiçekleri sulamak veya evcil hayvanınızın bakımı gibi nedenlerle evinize biri uğrayacaksa, anahtarınızı ona elden teslim edin, paspas altı, saksı kenarı, elektrik ve su saati gibi yerlere saklamayın.
  • Evin pencerelerini evde ya da dışarıda bulunduğunuz süre içerisinde kilitli tutun. Pencerenizde perde ve kepenk gibi örtücü malzemeler kullanın.
  • Evinizden ayrılmadan önce su, havagazı, LPG Tüp vs musluk ve vanaları kapatın. Evinizden tatil veya iş seyahati gibi sebeplerle uzun süreli uzak kalacağınız durumlarda, kapınızın önünde veya posta kutunuzda biriken gazete, mektup, fatura ve benzeri evrakları almaları için komşularınızdan yardım rica edin.

Sizler için derlediğimiz kişisel güvenlik önlemleri sayesinde, işte, sokakta, seyahatte ya da günlük yaşamda ya da aklınıza gelebilecek her alanda güvenle hareket edebilir, Securitas ile siz ve sevdikleriniz kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Securitas Kişisel Güvenlik Rehberi'nin tamamını okumak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Kişisel Güvenlik Rehberi, Engelsiz Projesi kapsamında aynı zamanda ses kaydı ve video olarak da yayına sunulmuştur.